konkurs wzornictwa przemysłowego

projekt arting 2022 "miasto?"

Tematem tej edycji konkursu było pytanie o miasto, jego przestrzeń, infrastrukturę, mieszkańców. Ideą było wykorzystanie metod myślenia projektowego i potencjału projektantów wzornictwa przemysłowego dla rozwoju Bielska-Białej.

„[…] Podejście projektowe pozwala mieć nadzieję, że miasta będą dobrym miejscem do życia.”

Lubomira Trojan, „W mieście nadzieja?"

konkurs projektowania zrównoważonego

projekt arting 2022 "miasto?"

Idea
Tematem tej edycji konkursu było pytanie o miasto, jego przestrzeń, infrastrukturę, mieszkańców. Ideą było wykorzystanie metod myślenia projektowego i potencjału projektantów wzornictwa przemysłowego dla
rozwoju Bielska-Białej. Organizatorzy liczyli na pozyskanie rozwiązań projektowych i nawiązanie współpracy w obszarach innowacji, edukacji i nowych technologii – dziedzin mogących mieć wpływ na rozwój miasta, jako dobrego miejsca do życia.

Projekt Arting 2022
Konkurs – w założeniu jego pomysłodawców – miał być płaszczyzną współpracy pomiędzy projektantami a bielskimi przedsiębiorcami. Tematy konkursowe dotyczyły konkretnych potrzeb zgłaszanych przez firmy.
Formuła ta z czasem przestała się sprawdzać. Jednak organizatorzy Projekt Arting 2022 „miasto?” podjęli próbę jej symbolicznej reaktywacji – zaproponowali dwie nowe kategorie: „Bielsko-Biała” i „wyzwania”, licząc na to, że uczestnicy stworzą projekty poświęcone konkretnym problemom miejskim. Jury w składzie: Krzysztof Gieleciak, Jacek Graś, Marek Liskiewicz, Zbigniew Michniowski, Andrzej Sobaś oceniło 50 projektów. Nagrodę główną otrzymały: Gabriela Jaszewska, Sara Matias, Natalia Wojciechowska. Przyznano też nagrody: w kategorii technologia – Karolowi Murlakowi; w kategorii środowisko – Klaudii Chodurze, a w kategorii Bielsko-Biała – Pauli Smolce. Ponadto wyróżnienia zdobyli: Paulina Woźny; Magdalena Górska (eKodama); Kuba Neumann; Zuzanna Rutkowska; Karolina Sielski; Renata Demczuk; Mariola Gańczarczyk i Renata Demczuk; Arkadiusz Typkiewicz.

Wydarzenia
Projekt Arting 2022 „miasto?” miał poszerzoną formułę – wystawie konkursowej oraz konferencji eksperckiej i debacie zatytułowanej „miasto? design?” towarzyszył eksperyment projektowy „projekt 11.11” skupiony na rewitalizacji ulicy 11 Listopada w Bielsku-Białej. Wykorzystywał on metodologię design thinking do zdefiniowania problemów i wspólnego wymyślenia rozwiązań przez lokalną społeczność. Eksperyment uzupełniały wydarzenia wokół ulicy 11 Listopada: warsztaty projektowania, spacer historyczny, panel dyskusyjny, wernisaż wystawy studentów, pokazy filmowe, koncert. Działania te zaowocowały także powstaniem laboratorium projektowego „BB Design Lab”, działającego pod roboczym hasłem: „wspólnie zaprojektujmy miasto”. Jego siedziba mieści się w budynku Fundacji Ludzie-Innowacje-Design. 11. edycja konkursu przyniosła też materiał badawczy przygotowywany przez zaproszonych ekspertów.


„[…] Cieszę się, że tegoroczna edycja festiwalu podjęła temat miasta. To zagadnienie z jednej strony dość powszechne i proste, bo dotyczące nas wszystkich jako ludzi w mieście żyjących, a z drugiej skomplikowane jak miejska struktura, jak historia czy jak dzielące nas – mieszkańców różnice […]”

Jarosław Klimaszewski, Prezydent Miasta Bielska-Białej

projekt 11.11

Projekt 11.11 realizujemy od wiosny 2022, jest on eksperymentem projektowym polegającym na szukaniu rozwiązań, które ożywią ulicę 11 Listopada w Bielsku-Białej.

Wiosną i w lecie zbieraliśmy od przedsiębiorców i mieszkańców związanych z ulicą 11 Listopada, a także innych bielszczan informacje o problemach dotykających deptak i pomysłach jak te problemy rozwiązać.

strona projektu __>
projekt arting miasto 2022

projekt arting 2022 "miasto?"

konkurs wzornictwa przemysłowego

Projekt Arting 2022 „miasto?” to już 11 edycja konkursu wzornictwa przemysłowego, skierowanego ku projektowaniu zrównoważonemu. Tematem jest pytanie o miasto, jego przestrzeń, infrastrukturę a wreszcie mieszkańców. Pytanie to stawiamy przed projektantami, dążącymi w swych projektach do równowagi pomiędzy materią a duszą miasta.

Ideą tegorocznej edycji Projekt Arting, jest wykorzystanie metod myślenia projektowego i potencjału projektantów wzornictwa przemysłowego dla rozwoju miasta Bielska-Białej. Liczymy na pozyskanie rozwiązań projektowych i nawiązanie współpracy w obszarach innowacji, edukacji i nowych technologii. Dziedzin mogących mieć wpływ na rozwój miasta, jako dobrego miejsca do życia.

magazyn PDF (30MB)

partnerzy projekt arting