projekt arting 2022 "miasto?"
Tematem tej edycji konkursu było pytanie o miasto, jego przestrzeń, infrastrukturę, mieszkańców. Ideą było wykorzystanie metod myślenia projektowego i potencjału projektantów wzornictwa przemysłowego dla rozwoju Bielska-Białej.
„[…] Podejście projektowe pozwala mieć nadzieję, że miasta będą dobrym miejscem do życia.”
Lubomira Trojan, „W mieście nadzieja?"
projekt arting 2022 "miasto?"
Idea
Tematem tej edycji konkursu było pytanie o miasto, jego przestrzeń, infrastrukturę, mieszkańców. Ideą było wykorzystanie metod myślenia projektowego i potencjału projektantów wzornictwa przemysłowego dla
rozwoju Bielska-Białej. Organizatorzy liczyli na pozyskanie rozwiązań projektowych i nawiązanie współpracy w obszarach innowacji, edukacji i nowych technologii – dziedzin mogących mieć wpływ na rozwój miasta, jako dobrego miejsca do życia.
Projekt Arting 2022
Konkurs – w założeniu jego pomysłodawców – miał być płaszczyzną współpracy pomiędzy projektantami a bielskimi przedsiębiorcami. Tematy konkursowe dotyczyły konkretnych potrzeb zgłaszanych przez firmy.
Formuła ta z czasem przestała się sprawdzać. Jednak organizatorzy Projekt Arting 2022 „miasto?” podjęli próbę jej symbolicznej reaktywacji – zaproponowali dwie nowe kategorie: „Bielsko-Biała” i „wyzwania”, licząc na to, że uczestnicy stworzą projekty poświęcone konkretnym problemom miejskim. Jury w składzie: Krzysztof Gieleciak, Jacek Graś, Marek Liskiewicz, Zbigniew Michniowski, Andrzej Sobaś oceniło 50 projektów. Nagrodę główną otrzymały: Gabriela Jaszewska, Sara Matias, Natalia Wojciechowska. Przyznano też nagrody: w kategorii technologia – Karolowi Murlakowi; w kategorii środowisko – Klaudii Chodurze, a w kategorii Bielsko-Biała – Pauli Smolce. Ponadto wyróżnienia zdobyli: Paulina Woźny; Magdalena Górska (eKodama); Kuba Neumann; Zuzanna Rutkowska; Karolina Sielski; Renata Demczuk; Mariola Gańczarczyk i Renata Demczuk; Arkadiusz Typkiewicz.
Wydarzenia
Projekt Arting 2022 „miasto?” miał poszerzoną formułę – wystawie konkursowej oraz konferencji eksperckiej i debacie zatytułowanej „miasto? design?” towarzyszył eksperyment projektowy „projekt 11.11” skupiony na rewitalizacji ulicy 11 Listopada w Bielsku-Białej. Wykorzystywał on metodologię design thinking do zdefiniowania problemów i wspólnego wymyślenia rozwiązań przez lokalną społeczność. Eksperyment uzupełniały wydarzenia wokół ulicy 11 Listopada: warsztaty projektowania, spacer historyczny, panel dyskusyjny, wernisaż wystawy studentów, pokazy filmowe, koncert. Działania te zaowocowały także powstaniem laboratorium projektowego „BB Design Lab”, działającego pod roboczym hasłem: „wspólnie zaprojektujmy miasto”. Jego siedziba mieści się w budynku Fundacji Ludzie-Innowacje-Design. 11. edycja konkursu przyniosła też materiał badawczy przygotowywany przez zaproszonych ekspertów.
„[…] Cieszę się, że tegoroczna edycja festiwalu podjęła temat miasta. To zagadnienie z jednej strony dość powszechne i proste, bo dotyczące nas wszystkich jako ludzi w mieście żyjących, a z drugiej skomplikowane jak miejska struktura, jak historia czy jak dzielące nas – mieszkańców różnice […]”
Jarosław Klimaszewski, Prezydent Miasta Bielska-Białej
wystawa online projekt arting 2022 "miasto?"
-
Aplikacja B-B
Dostawca:Cena regularna 0,00 złCena regularnaCena jednostkowa na -
Architektura współbycia – adaptacja przestrzeni dawnych kortów tenisowych w Bielsku-Białej
Dostawca:Cena regularna 0,00 złCena regularnaCena jednostkowa na -
Bielski bazar
Dostawca:Cena regularna 0,00 złCena regularnaCena jednostkowa na -
Bielski Bazar – projekt cyklicznych wydarzeń targowych na ul. 11 Listopada.
Dostawca:Cena regularna 0,00 złCena regularnaCena jednostkowa na -
Bielski Bazar – projekt stoiska na wydarzenia targowe
Dostawca:Cena regularna 0,00 złCena regularnaCena jednostkowa na -
Bielsko-Biała APP
Dostawca:Cena regularna 0,00 złCena regularnaCena jednostkowa na
projekt 11.11
Projekt 11.11 realizujemy od wiosny 2022, jest on eksperymentem projektowym polegającym na szukaniu rozwiązań, które ożywią ulicę 11 Listopada w Bielsku-Białej.
Wiosną i w lecie zbieraliśmy od przedsiębiorców i mieszkańców związanych z ulicą 11 Listopada, a także innych bielszczan informacje o problemach dotykających deptak i pomysłach jak te problemy rozwiązać.
projekt arting 2022 "miasto?"
Projekt Arting 2022 „miasto?” to już 11 edycja konkursu wzornictwa przemysłowego, skierowanego ku projektowaniu zrównoważonemu. Tematem jest pytanie o miasto, jego przestrzeń, infrastrukturę a wreszcie mieszkańców. Pytanie to stawiamy przed projektantami, dążącymi w swych projektach do równowagi pomiędzy materią a duszą miasta.
Ideą tegorocznej edycji Projekt Arting, jest wykorzystanie metod myślenia projektowego i potencjału projektantów wzornictwa przemysłowego dla rozwoju miasta Bielska-Białej. Liczymy na pozyskanie rozwiązań projektowych i nawiązanie współpracy w obszarach innowacji, edukacji i nowych technologii. Dziedzin mogących mieć wpływ na rozwój miasta, jako dobrego miejsca do życia.