Cavatina Stop

Tematem, który najbardziej przyciągnął naszą uwagę jest autobusowy przystanek multimedialny Cavatina Hall przy ulicy Stefanii Sempołowskiej w Bielsku Białej. Wybrałyśmy go ze względu na nasze wspólne zainteresowanie architekturą. Budynek Cavatina Hall sam w sobie jest bardzo interesujący.

Jest to obiekt mixed-use, który oferuje powierzchnie biurowe i usługowe oraz salę koncertową, spełniającą najwyższe standardy akustyczne. Koncepcja budynku oraz sposób jego wykończenia szczególnie zwraca uwagę i przyciąga swoją innowacyjnością i nowoczesnym podejściem do budownictwa.

Celem projektu przystanku jest wypełnienie kompleksu budynku Cavatina Hall, rewitalizacja miasta oraz wzbogacenie infrastruktury Bielska Białej. Ponadto ważne jest stworzenie integralnej przestrzeni w kontekście budynku Cavatina Hall oraz jego charakteru. Użytkownikiem przystanku jest zarówno osoba korzystająca z usług kompleksu, jak i komunikacji miejskiej. Obiekt ma zapewniać nowoczesny sposób użytkowania.
Nasze przemyślenia rozpoczęłyśmy od poszukiwania formy samego obiektu Początkowa analiza obejmowała zapoznanie się z historią oraz podstawowymi założeniami twórców kompleksu. Ważne było uchwycenie organicznego charakteru, nawiązanie do charakterystycznej “muszli”, która jest swego rodzaju symbolem. Elementem, który najbardziej przyciąga oko. Materiałami dominującymi, których zdecydowałyśmy się użyć, były drewno i szkło.

Finalnie przystanek wizualnie został podzielony na dwie części przez ekran dotykowy wyposażony w głośniki, z których miałaby wydobywać się muzyka. Obszerniejsza część posiada szerokie ławki, które swoją rozłożystością i nieregularnością nawiązują do wnętrza hali koncertowej. Spód ławek został wyposażony w listwy z energooszczędnym oświetleniem LED. Obła, wygięta fasada ma zapewnić dobre rozchodzenie się dźwięku. Fale dźwiękowe odbijają się od ścian ograniczających tę przestrzeń. Oprócz możliwości akustycznych, dwustronny ekran multimedialny zapewnia wygodny i szybki dostęp do informacji o rozkładzie jazdy, zbliżających się wydarzeniach kulturalnych, repertuar imprez oraz koncertów organizowanych w Cavatina Hall.

Prezentacja projektu w pliku PDF

Góral Mirosława
[email protected]
Wilk Anna
[email protected]
Z tej samej kategorii: