Komunikat jury 2022

Projekty nadesłane na konkurs wzornictwa przemysłowego Projekt Arting 2022 „miasto?” oceniło Jury na posiedzeniu, które odbyło się 21 lipca 2022 roku w siedzibie FLID w Bielsku-Białej. Jury zebrało się w składzie: dr hab. Andrzej Sobaś – WP ASP Katowice, dr hab. Marek Liskiewicz – WFP ASP Kraków, Krzysztof Gieleciak – Urząd Miasta Bielsko-Biała, Zbigniew Michniowski, Jacek Graś – FLID Bielsko-Biała. 

Zgodnie z regulaminem przedmiotem konkursu były projekty z zakresu wzornictwa przemysłowego, wskazujące rozwiązania poprawiające funkcjonowanie człowieka, i jego otoczenia, zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju i poszanowania energii. Projekty powinny odpowiadać na pytania związane z szeroko pojętą tematyką miejską. Celem konkursu było budowanie świadomości o roli wzornictwa przemysłowego w zrównoważonym rozwoju poprzez tworzenie innowacyjnych rozwiązań wzorniczych. Jury oceniło 50 projektów nadesłanych na konkurs z zadowoleniem konstatując ich wysoki poziom merytoryczny. Przyznano nagrodę główną, nagrody za najlepsze prace w kategoriach: technologia, środowisko, Bielsko-Biała oraz wyróżnienia. 

Nagrodę Główną Arting ufundowaną przez Prezydenta Miasta Bielsko-Biała Jarosława Klimaszewskiego otrzymał projekt „eco-funnel” – Jaszewska Gabriela, Matias Sara, Wojciechowska Natalia. 

Uzasadnienie: 

Projekt przeznaczony do obszarów miejskich, jest  rozwojowy, umożliwia wariantowanie, jest przykładem rozwiązań, które polepszają dobrostan społeczeństwa miasta. Projekt wpisuje się w program adaptacji miast do zmian klimatu a jednocześnie umożliwia przystosowanie do zróżnicowanych funkcji w zależności od zlokalizowania w odpowiedniej części miasta. 

Nagrodę Arting w kategorii Technologia otrzymał projekt „Zakosy” – Murlak Karol 

Nagrodę Arting w kategorii Środowisko otrzymał projekt „System modułowy na balustrady balkonowe” – Klaudia Chodura 

Nagrodę Arting w kategorii Bielsko-Biała otrzymał projekt „Sfera książki” – Smolka Paula 

Wyróżnienie Arting otrzymali: 

Noeza – mebel hybrydowy dedykowany mikroprzestrzenii” – Woźny Paulina

Kryjówka 35m2” – eKodama – Górska Magdalena

Kwapromek” – Neumann Kuba

Miejska mikrosadzawka 2.0” – Rutkowska Zuzanna

Nasz ogród” – Sielski Karolina

Miejska torba 3w1” – Demczuk Renata

Grow bag” – Demczuk Renata, Gańczarczyk Mariola 

Wełąka” – Typkiewicz Arkadius

Jury dziękuje wszystkim autorom nadesłanych projektów za ich pracę i pomoc w budowaniu świadomości odpowiedzialnego wzornictwa. 

Wystawa projektów online.

Magazyn Projekt Arting 2022 miasto? (PDF 125MB)